Dalko Galvaniz

Sıcak Daldırma Galvaniz Aşamaları

Sıcak Daldırma Galvaiz Aşamaları

Dalko Galvaniz

Neden Galvaniz?

Metaller atmosferik ortamda bulundukları süre boyunca fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybederek zaman içerisinde korozyona uğramaktadırlar. Bu sebeple, metal yüzeylerin oksitlenmesini ve korozyona uğramasını engellemek için farklı kaplama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında en uzun süreli ve etkili olanı sıcak daldırma galvanizleme yöntemidir

Sıcak daldırma galvanizleme yöntemi, metal malzemenin 450-500 derecelik erimiş çinko havuzuna daldırılmasıyla gerçekleştirilir. Ancak bu işlem öncesinde metal yüzeylerin yağ, pas, gres gibi yüzey kirletici kimyasallardan arındırılması gerekir. Bu amaçla, ön yüzey temizleme prosesi kullanılır ve aşağıdaki anlatacağımız adımlarla gerçekleştirilir.

Sıcak daldırma galvanizleme yöntemi, metal yüzeyleri çevresel etkilere karşı koruyarak ömrünü uzatır ve malzemenin dayanıklılığını arttırır. Dalko Galvaniz olarak, yüksek kaliteli ve uzun ömürlü sıcak daldırma galvanizleme hizmeti sunuyoruz.

Dalko Galvaniz

Sıcak Daldırma Galvaniz Aşamaları

Sıcak daldırma galvaniz (SDG) işlemi, çelik ya da demir ürünlerin erimiş çinko banyosuna daldırılarak kaplanmasıdır. Bu sayede, malzemenin tüm yüzeyi çinko ile kaplanır ve korozyona karşı dayanıklı hale gelir. Çinko, çelikle metalürjik bağ oluşturur ve kaplanan bölgeye darbe sonucu olsa bile aşınma gelmesi durumunda alttaki çelik bundan etkilenmez. Bu sayede, ürünün ömrü uzatılır ve daha dayanıklı hale gelir.

Sıcak daldırma galvaniz işlemi, üç temel adımdan oluşur. İlk olarak, yüzey hazırlama aşamasında malzeme temizlenir ve pas, yağ ve diğer kirleticilerden arındırılır. İkinci adım olan galvanizleme aşamasında, malzeme erimiş çinko banyosuna daldırılır ve tüm yüzeyi kaplanır. Son olarak, kontrol aşamasında kaplama kalitesi kontrol edilir ve istenilen standartlara uygunluğu sağlanır.

SDG işlemi, özellikle yapı, otomotiv, tarım ve enerji sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu işlem, malzemenin ömrünü uzatmak, korozyona karşı korumak ve dayanıklılığını arttırmak için etkili bir yöntemdir.

Mal Kabul

Adından da anlaşıldığı üzere sıcak daldırma galvaniz işlemine tabi tutulacak ürünlerin tesislerimize giriş aşamasıdır. Bu aşama itibari ile galvanizleme işlemi başlar.

Yağ Alma Banyosu

Yap alma banyosu olarak adlandırılan bu işlem ürünün yağ alması değil. Ürünün üzerinde bulunan yağ, kir ve pastan arındırılma sürecidir. Özel kimyasal ürünler kullanılarak gerçekleştirilir.

Durulama

Yağ alma banyosunu esnasında ürünlerin üzerinde kalan kimyasal maddelerden arındırılma işlemidir. Ürünün üzerindeki kimyasallar su yardımı ile atılır.

Asitle Temizleme

Temizleme işlemi halen devam etmektedir. Ürünlerin üzerinde kalmış olan pas artıkları HCL asit banyosuna maruz bırakılarak temizleme yılların tecrübesi ile sağlanır.

Flaks Banyosu

Temizlenmiş olan ürünler bu aşamada galvanizleme işleminin daha etkin olması adına ek bir işleme tabi tutulur. Bu işleme yüzey kaplama işlemi de denmektedir.

Kurutma

Galvanizleme işlemi başlamadan önce ürünlerin tam anlamı ile kuru olması gerekmektedir. Yüzey kaplama işleminin etkileri bu kurutma sayesinde ürüne mühürlenmiş olur.

Galvanizleme

Ürünler ortalama 450 derece sıcaklıkta erimiş çinko havuzuna daldırılır. Havuza daldırılan demir ve çekil ürünlerin üzerinde oluşan katman galvanizdir ve ürünlerin ömrünü uzatır.

Soğutma

Galvanizleme işlemi sonucunda ürünlerin soğutma işlemleri özel soğutma havuzlarında sağlanır. Bu süreç galvanizin aynı zamanda mühürlenme sürecidir.

Kontrol

Tamamlanmış işlemler sonucunda hataları olup olmadığı, işlemin tekrar yapılıp yapılmayacağına karar verilen kontrol aşamasıdır. Bu aşamada varsa hatalar giderilir.

Pasivasyon

Müşteri isteği doğrultusunda gerçekleştirilen işlem sürecidir. Beyaz oksite karşı belirli bir süre koruma sağlar.

İstifleme

İşlemi tamamlanan ürünler geri sevkiyatın sağlanması için depolarımızda en doğru şekilde istiflenir.

Sevkiyat

Sevkiyat süreci müşteri tarafından belirlenir. Müşteri talebine göre ürünlerin varış noktasına sevkiyatı sağlanır.

İşimizi Seviyoruz

Severek, inanarak özveri ile yapılan işlerin ne denli başarılı olduğunu biliyor, işimizi sevgi ile aşk ile ifa ediyoruz.

Uygun Fİyat

Hiç bir zaman ek seferlik iş yapmak istemiyoruz. Verdiğimiz hizmette uygun fiyat politikası ile sürekliliği sağlıyoruz.

Kusursuz Hizmet

Verdiğimiz hizmetin sonuna kadar arkasında durarak kusursuz şekilde işlemlerinizi sonuçlandırıyoruz.

Hızlı Zamanında Teslim

Verdiğimiz sözün arkasında durarak işlerinizi en hızlı şekilde ve söylediğimiz zaman zarfında sonuçlandırıyoruz.

Müşteri Memnuniyeti

Memnuniyetini sağladığımız işin sürdürülebilir olduğunu bilerek sizlerin beğenisini kazanmak için emek harcıyoruz.