Duyurular
Dalko Fuar
Dalko Fuar 2
Dalko Fuar 3
Dalko Fuar 4
Sertifikalarımız
   
 
 
   
 

NEDEN SDG ?
Demir ve çeliğin paslanmaya (korozyona ) karşı korunmasında en akılcı ve kesin çözüm, malzemenin sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz kaplanmasıdır. Galvanizlenmiş çeliğin ömrünü galvanizlenmemişe oranla atmosferik şartlara bağlı olarak 50 yılı askın sure uzatır. Demir esaslı malzemeler bulundukları atmosferik ortamdan etkilenerek zaman içinde fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybederek korozyona uğrarlar. Bu sadece görüntü bozukluğuna neden olmayıp aynı zamanda metali aşındıran ve malzemenin çürümesine de sebep olan kimyasal bir reaksiyondur. Metali, paslanmaya karşı dış etkenlerden uzak tutabilmek için metal yüzeylere değişik koruyucu yöntemler uygulanmaktadır. Ancak; bütün bu metal kaplama yöntemleri arasında en güvenli ve uzun ömürlü olanı çinko kaplamadır yani galvaniz kaplamadır. En yaygın galvaniz kaplama yöntemi olan sıcak daldırma galvanizin daha çok tercih edilmesinin bazı nedenleri ise şöyle sıralanabilir:

1. Uzun Ömürlüdür,
Sıcak daldırma galvaniz normal şartlar altında 40 yılı aşkın bir süre korozyona karşı korur. Ağır koşullar altında dahi (örneğin deniz kenarında) 25 yılın üzerinde birkorumasağlar.

2. Dayanıklıdır,
Kaplanan malzeme ile çinko metalurjik bir bağ oluşturur ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakası dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama sağlar.

3. Bakım Gerektirmez;
Sıcak daldırma galvaniz ile kaplanmış çelik yüzeyler uzun süre bakım gerektirmez. Çünkü metal kaplama darbelere, çiziklere ve paslanmaya karşı uzun süre çeliği koruyacaktır.

4. Boşluklar ve Köşeler İçin İdealdir;
Diğer yöntemlerle ulaşılamayan kritik noktalara (iç hacimler, keskin köşeler, kesim yerleri, delik yüzeyleri, boşluklar vs.) daldırma galvanizle ulaşmak mümkündür.

5. Geri Dönüştürülebilir;
Galvaniz kaplamanın ham maddesi çinko fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybetmeden süresiz geri dönüştürülebilmektedir. Böylece gelecek jenerasyonlar için değerli ve sürdürülebilir bir kaynak oluşturmaktadır.

6. Zamandan Tasarruf Sağlar,
Sıcak galvaniz kullanılarak kaplanan yüzeyler, uygulamanın hemen ardından kullanılabilir hale gelirler.

7. Güzel ve Estetik Görünür,
Belli bir estetik cazibesi vardır. İlk başları parlak metalik renk ve iki boyutlu kristalli bir görünüşe sahip olan kaplama yüzeyi, zamanla matlaşarak homojen mat gri renkte bir yüzeye dönüşür. Ekstra boyama gerektirmez. Galvaniz kaplama işlemi demirden müteşekkil her türlü malzemeye uygulanabilmektedir. Yaygın olarak haddelenerek üretilen ve yassı mamul dediğimiz saçtan imal edilmiş malzemeler galvaniz kaplanmaktadır. Yaşamımızda çok yaygın olarak kullanılan her türlü demir malzeme rahatlıkla galvaniz kaplanabilmektedir.

Galvanizli malzemeler aşağıda belirtilen sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır;

  • İnşaat sektörü,
  • Otomotiv sektörü,
  • Denizcilik sektörü,
  • Enerji sektörü,
  • Endüstriyel makine sektörü,
  • Hırdavat sektörü

TEKNİK BİLGİLER